Тройна цена на поръчка пускат...

Вижте какви ги вършат заместниците на Благомир Коцев,...

Мария каза “да” на Теодор

Попфолк дивата Мария отново облече булчинска рокля –...

50 художници от цял свят по Пътя на коприната

отпечатай новината

02.09.2017 09:01 | Видян 1375 пъти

50 художници от цял свят по Пътя на коприната

Националната галерия – София, и Музеят на графиката в Гуанлан (арт квартал на китайския град Шънджън) представят съвместно международната графична изложба „Един пояс, един път“. Тя се открива на 1 септември, петък, от 18 ч. в Двореца на пл. „Княз Александър І“ и ще може да се види до 15 октомври. Това е един от най-мащабните проекти в съвременната история на Китай. Той придава ново значение на древния Път на коприната във връзките на страната с останалите държави.

Изложбата представя селекция от над 100 творби, създадени в базата Гуанлан през изминалата година от автори от Китай, България, Словения, Унгария, Полша, Сърбия, Русия, Естония, Гърция, Хърватия, Босна и Херцеговина, Тайланд, Египет, Пакистан, Ирак, Индонезия, Индия, Бахрейн, Непал, Бангладеш, Камбоджа, Монголия. От българска страна участват петима автори, пребивавали в Гуанлан: проф. Димо Колибаров от Националната художествена академия, доц. Йохан Йотов – завеждащ катедра „Графика“ в НХА, Тодор Овчаров, Петър Великов и Велико Маринчевски. Всички художници показват по две свои работи.

Експозицията проследява процесите и тенденциите в областта на съвременната графика и разнообразието на графичните техники като литография, офорт, суха игла, акватинта, ситопечат – всяка със своите особености и специфични похвати. С подчертан усет за търсене на нов пластичен изказ и експресивност, авторите доказват неизчерпаемите възможности на това изкуство, в което се преплитат различни теми и сюжети, емоции и състояния.

Печатната графика е квинтесенцията на китайската култура, отличаваща се с уникално развитие и характерен стил. Под инициативата „Печелившо сътрудничество/Един пояс, един път“ творческата графична база в Гуанлан, кани изявени местни художници и автори от страните, разположени по „Пояса и Пътя“, с цел осъществяване на културен обмен. Базата за оригинална печатна графика e място за създаването на графични произведения, отпечатване, излагане, колекциониране, обучение и изследователска дейност.


Източник и снимка: Monitor.bg




автор: СЛАВА

Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !