НАЙ-НОВИ
Леонардо Ди Каприо прегря от жегата...
Леонардо Ди Каприо, на 50 години, беше звездната...
Бекъмовите синове се сдраха съвсем
Ромео Бекъм (22 г.) реагира остро, след като брат му...
Маргрет Николова пее и танцува и на 86
28.03.2015 09:00 | Видян 6590 пъти

Ако някой фен на чил-аута, който не е чувал за Маргрет Николова, си пусне днес парчето „Моята китара”, ще се учуди, че преди повече от половин век в България се е правела много по-добра музика, отколкото днес. Нищо чудно, че в края на миналата година, в навечерието на нейния 86-и рожден ден, Калин Вельов върна първата ( по време и по право) дама на българската естрада.
Маргрет Николова трябвало да се казва Грета. Така майка й искала да почете своята любима актриса Грета Гарбо, за която писахме вчера в последния епизод поради нейното измислено име. В крайна сметка семейството решило да вземе от английското кралско семейство типичното за тамошните принцеси Маргарет. Но заради Грета било тронкирано до МарГрет. И толкоз!
Маргрет трябвало да стане оперна певица. Но гласът й не бил достатъчно мощен. Тогава се намесила съдбата. Годината 1956 е знаменателна за целия соцлагер с отричането на Сталин и за България с преврата на Тодор Живков, който успява да свали Вълко Червенков - зетя на Вожда и учителя на български народ Георги Димитров и да грабне властта. За младите българи от този период, а Маргрет е на 28, друго е събитето на годината. Това е концертът на френски красавец и талант, който е на върха на славата си
Маргрет се влюбва в Ив Монтан и решава да стане като него – естрадна певица
Речно-сторено. Солистката на представителния ансамбъл на МВР, а след това и на този на създадения през 1963 г. Армейски естраден състав става пионер на българската забавна музика. Намира майстор на хитове в лицето на Йосиф Цанков и той й пише забележителни песни, за които не е трудно да станат хитове. В това време Лили Иванова още е медсестра в Кубрат и в Перник.
Маргрет пуска хит след хит – „Моята китара”, „Ропотамо”, „Малка къща”, „Жерави”, „Любили сме”, „Пролет моя”, писани от най-големите творци на България. Школуваният й е глас е точно такъв, какъвто времето и търси. И когато разбира, че е извън модата, на 49 тя се отказва от естрадата и минава на стари градски песни.
От „Златния Орфей” се мести на „Златния кестен”
И пак е супер звезда. Публиката й се радва, а това я крепи. На 55 – през 1983 г., се пенсионира. И става, насред развития социализъм, свободен артист, без изобщо да се страхува от неизвестността. Затова не я плаши и идването на капитализма. Работи през първите години на демокрацията.
От доста време – вече 20 години, е пенсионерка, но не отказва, когато я поканят за жури на конкурс. Или пък за специален проект като този миналия ноември, който реализира латиноидолът Калин Вельов, който й се пада и комшия.
Заради енергията, която й дава младият изпълнител, тя не само пее, но дори танцува пред публиката. На 86! Въпреки че ходи с бастун, прабабата го хвърля и се хвърля в ритъма на танца, щом стъпи на сцената. Засега никой не е сезирал „Гинес” дали тя не е най-възрастната концертираща певица.
Както неотдавна поискахме световно признание за рекордната възраст, на която Стоянка Мутафова продължава да играе – 93. Преди нея върховото постижение принадлежеше на невероятната легенда Сара Бернар.
Уникалното е, че новият триумф идва 45 години след нейния „Златен Орфей” от 1969 година. Тогава с дуетния си партньор Кирил Семов тя печели гран при за „Сън сънувах”. Апропо, певецът, който по-старото поколение безпогрешно помни, последно пеел в хора на храм-паметника „Александър Невски”, беден като църковна мишка.
В звездния път на Маргрет Николова, увенчан и с личното щастие да намери своята половинка в офицер, който е ръководител на армейския ансамбъл, където тя работи, има само една черна дупка.
Дали Лили Иванова я е проклела според сплетните на някои медии, или е пръстът на съдбата, но певицата губи едното от децата си – своята дъщеря на нейния абитуриентски бал при тежка катастрофа. Мъката от загубата на Румяна е болката в сърцето на майката, от която я лекуват дълги години синът, внуците и правнука.
Въпреки че някои специалисти още спорят дали случайно песента на Ирина Чмихова от филма „Любимец 13” и евъргрийн до ден днешен „Замълчи, замълчи” не предшества старта на първата дама Маргрет Николова, тя си остава в народната свяст пионер на родната естрада.
Как Лили Иванова сви „Камино” от Ирина Чмихова?
„Бях на концерт в Кубрат. Точно бях започнала да пея “Камино”. По време на паузата пристига едно мъничко момиченце, с вирната главичка. Казва ми: “Добър ден! Аз се казвам Лили Иванова!”. Директорът на читалището, който я придружаваше, ми вика: “Надяваме се един ден да стане като вас!”. Тогава Лили се обърна към мен: “Искам да ми дадете песента “Камино”, много ми харесва!”. Казвам й: “Вижте какво, песента ми е нова, и аз още не съм свикнала с нея! Оставете си адреса, като се върна в София, ще ви я изпратя!”. Като излязох на сцената, видях, че едно момче записва с микрофон на втория ред. След месец-два ми казаха, че някаква Лили Иванова от Кубрат се явила с песента “Камино” в “Концертна дирекция” на прослушване и я одобрили. После разбрах от нейно интервю, че твърди, че не ми я е откраднала, а нейни приятели са й записали целия ми концерт и й казали: “Бъди спокойна, сега имаш не само “Камино”, а и всичките й песни!”…
Тези думи на Ирина Чмихова в нейно интервю покрай миналогодишния й рожден ден не се нуждаят от коментар чия запазена марка е „Камино” и кой има право на морални оценки, а кой – не!...
След броени дни – на 5 април певицата, която мнозина смятат за основател на естрадната музика и със сигурност на поппеенето в България навършва 85 години. Звездата й изгрява на 23, когато изпълнява първия български хит „Синьото елече”. На 32 вече започва да преподава опита си в Консерваторията. Сред звездите, които е създала, са Мими Иванова, Маргарита Хранова, Камелия Тодорова, Нели Рангелова, Мая Нешкова, Мустафа Чаушев, Михаил Йончев, Етиен Леви и дори Есил Дюран.
С други думи – Чмихова е основател на цялата попшкола на България. А всичките й възпитаници са носители на големите награди от „Златния Орфей” и още куп международни фестивали. И могат да се похвалят с дълголетни кариери – не са еднодневки.
Тя е и сред първите възпитаници на ВИТИЗ в класа на легендата Кръстьо Мирски. Дъщерята на руснака Николай Николаевич Чмихов и на Цветана Димитрова Велева, е разпределена в раждащия се по онова време Димитровград – единственият неокръжен със собствен театър. По онова време там пише поетът Пеньо Пенев, пълно е и с други хора, които ще се превърнат в митове. Само че Ирина не я влече нито Димитровград, нито драмата. Още като студентка тя е започнала да пее с квартета на Руския клуб – най-елитното и най-изисканото заведение на София от зората на соца до началото на 21-и век, което вече е само сграда. Друг руснак я харесва за тази роля и така става неин гуру, като я прави попзвезда – Евгений Комаров. Той я подготвя и за първия конкурс за естрадни изпънители, проведен в зала „България”. Някъде по онова време се ражда шлагерът „Тригодишна мъка” от 1953 г.
Цяла България го знае по първия стих: „Я подай ми, мила мамо, синьото елече” или просто като „Синьото елече”. Песента разказва за родния град на звездата – Пловдив, с Марица и цялата прелест на пейзажа. Това е първият хит на родната попмузика. Началото на всички начала.
Успехът й е толкова голям, че патриархът на забавната ни музика Йосиф Цанков и младият мелодист Борис Карадимчев се скъсват да й пишат нови и нови шлагери. С два родни езика – руски и български, за Ирина не е проблем да усвоява бързо и да овладява добре още много. Така тя започва да пее още на немски, испански, италиански, френски, а също на английски. Прави хитове „Гранада“, „Ханум“, „Капитан“, „Ти пак си мой“, „Пълнолуние“. Въпреки че, когато второто поколение наши естрадни изпънителки като Йорданка Христова, Паша Христова и Лили Иванова стартират, тя вече е започнала да преподава пеене и няма възможност да прави много участия, все пак поема и концертни ангажименти. Само големите й изяви са над 1200 по цял свят. Най-големият й успех извън нашата страна е в Русия. Там я приемат за една от цариците на романса. Към този жанр тя се ориентира, след като стартира академична кариера и вече не й отива да пее момичешки лековати парчета. Акомпанира й добрият стар Евгений Комаров.
Въпреки че има, макар и ниска пенсия, днес кралицата на естрадата не се жалва като Лили Иванова и други звезди, че е забравена от държавата, а си живее достойно, тихо и кротко в панелка в недотам приветливия столичен жилищен комплекс „Дружба”. Рядко излиза, понеже много трудно ходи. Синът й се грижи за нея. Той е плод на дългия и щастлив брак със съпруга й, който почива преди 3 и половина години. Единственото останало хоби за възрастната дама е готвенето – нещо, в което е виртуоз като всяка жена с руска жилка.


коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !