НАЙ-НОВИ
Не вярвам, че има родители, които да...
Патриарх Даниил застана специално пред камерата на БНТ...
Джеки Чан ще получи специалната...
Престижната награда за кариерни постижения на филмовия...
Съперницата на Калас от Церово, която издъхна в старчески дом в Милано след десетилетия на триумф
24.01.2024 12:57 | Видян 1027 пъти | Гласували 1

Когато на 24 януари преди 119 години в село Церово край Панагюрище се ражда Стоянка Савова Николова, едва ли някой може да си представи, че тя ще стане мецосопран №1 в света, съперница на самата Мария Калас. Особено, след като баща й умира, когато тя е само на 3, а майка й емигрира в САЩ. С брат й Никола са отгледани от баба и дядо. Те я пращат в Американския колеж в Симеоново.
А тя решава да се насочи към операта и се записвда при известния педагог Иван Вулпе. На изпитите за Консерваторията обаче я скъсват. С двойка като „безнадеждно немузикална”.
Тя се спасява при майка си в САЩ, в щата Охайо, където учи и работи. Оттам се мести в Италия, в Генуа, а от 1929 г. постъпва в миланската консерватория Верди при Винченцо Пинторино. Понеже е изключително бедна, буквално бездомна, той я взема да живее при него. И става член на семейството, даже се омъжва за внука му Андреа.
Завършва образованието си в столицата на операта с отличие, но това не я отвежда направо в Скалата. Дебютира с артистичното име Елена Николай, което я прави световноизвестна с времето, като Азучена от Трубадур в малкия театър в Сало. Триумфира под диригентството на самия автор Рихард Щраус в Кавалерът на розата в престижния неаполитански Сан Карло. Трябват й четири години, за да стигне до миланската Скала, където попада през 1938 г., за да я напусне чак през 1963 г. През 1943 г. се прибира за малко в България, подплашена от бомбардировките в Милано, но скоро и в София започват масираните терористични англо-американски нападения и тя се връща в Италия.
През дългите години на най-великите сцени – Скалата, Арена ди Верона, Сан Карло пее с най-големите в оперното изкуство – от нашите Борис Христов и Николай Гяуров до световните легенди Рената Тебалди, Марио дел Монако и дори Мария Калас.
Прочутата темперментна американска гъркиня я чувства за голяма съперница и намира начин да я изгони от Скалата чрез провокация. По време на премиерата на Ирис от Маскани в големия антракт между първо и второ действие, във фоайето на Ла Скала, Елена Николай, разговаря със свои приятели. Тогава се появява Абиати, приятел на Калас, която иначе си партнира на сцената с нашата Елена Николай. Абиати се включва в разговора и започва да обижда България и българската певица. Елена Николай не може да търпи неговото поведение и му удря шамар. Българката е отстранена от операта за две години.
Връщат я в Скалата за Електра, отново на носещия й късмет Рихард Щраус – с него й потръгва, с него се завръща след прогонването. Тя триумфира отново и се възцарява пак на върха на оперния свят.
След тежката загуба на майка си и съпруга си през 1963 г., пък и вече на възраст, Елена Николай напуска Милано и се мести в Рим, където започва снима няколко филма в Чинечита. Може би най-значимата й роля е във филма Бум на класика Виторио Де Сика, в който си партнира с актьора Алберто Сорди, като нейна е основната поддържаща роля, както всеки може да провери.
Стоянка Николова - Елена Николай умира на 23 октомври 1993 г. в Милано. Тя завършва живота си в известния дом за стари артисти Верди, където карат последните си години много легенди на изкуството, отсанали по някаква причина без семейство и/или доходи.


коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !