Имотната империя на Доли Партън: от...

Доли Партън оставя след себе си не само впечатляващо...

Селин Дион се завърна публично и...

Селин Дион направи първата си голяма публична поява от...

Венера минава транзит пред Слънцето

отпечатай новината

05.06.2012 11:00 | Видян 2111 пъти

Венера минава транзит пред Слънцето

На 6 юни 2012 г. при добри метеорологични условия, от територията на България ще може да се наблюдава преминаване (пасаж, транзит) на планетата Венера пред диска на Слънцето.

Явлението започва на 6 юни в 1:09 през нощта, но в България ще може да се наблюдава едва след изгрева на Слънцето (в 5:29 за Варна и в 5:49 за София) съобщават от БАН, цитирани от БНР.

Явлението „пасаж на Венера пред диска на Слънцето“ се наблюдава през 8, 105.5, 8, 121.5, 8, 105.5 и т.н. години. Поради тази особена цикличност следващият пасаж на Венера ще е на 11 декември 2117 година, а следващият, видим от територията на България на 8 декември 2125 г.

По време на пасажа в продължение на около 2 часа ще се вижда как планетата Венера бавно преминава пред диска на Слънцето.

В 7:38 (за София) е т.нар. трети контакт, когато дисковете на Венера и Слънцето ще се допрат вътрешно и планетата ще започне да „излиза“ от Слънчевия диск. Явлението ще приключи, когато планетата напусне изцяло диска на Слънцето в 7:55 (за София).

Видимият диаметър на Венера по време на пасажа ще е около една ъглова минута, което означава, че тя ще може да се наблюдава и с просто око като малка черна точка по диска на Слънцето.

Поради яркостта на Слънцето и произтичащата от това реална опасност от увреждане на зрението, наблюденията трябва да се извършват задължително с предпазен филтър – примерно очила за наблюдаване на слънчево затъмнение с черен полимер номер 04299 (при наблюдение с просто око) или обективен слънчев филтър Mylar (при наблюдение с оптични уреди – телескоп).

По време на пасажа с помощта на телескоп може да бъде забелязана и атмосферата на Венера, като размит ореол около диска й. Интересно е също и явлението „ефект на черната капка“, което ще може да се наблюдава само с телескоп около моментите на „излизане“ на планетата от диска на Слънцето.

Подробна информация за това явление е публикувана в Астрономически календар за 2012 г. издание на Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория, БАН, както и на интернет сайта на Националната астрономическа обсерватория – Рожен: http://www.nao-rozhen.org/astronomical_phenomena/fr.htm.

източник: Всеки ден

снимка: bTV

автор: СЛАВА

Етикети: , , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !