Брад Пит постигна важен успех в...

Брад Пит отбеляза ключова процесуална победа в...

Волейболните ни национали до 18 г....

Българският национален отбор по волейбол за мъже до 18...

Псориазисът води до диабет

отпечатай новината

29.03.2012 17:15 | Видян 3374 пъти

Псориазисът води до диабет

Хората, страдащи от псориазис, са с повишен риск от развитието на захарен диабет. Това твърдят специалисти от Харвардското медицинско училище в Бостън, които са анализирали данните за няколко хиляди души, участвали в изследване през 1991 година, а в последствие периодично са проверявали тяхното здравословно състояние.

За 14 години псориазис е бил регистриран при 1813 от участниците в експеримента. При тях с 63% по-често е диагностициран и захарен диабет. “За тази група рискът от хипертония е с 17% по-висок в сравнение с тези, които не страдат от псориазис”, твърдят авторите на изследването, цитирани от Ройтерс, “Тези показатели остават непроменени при отчитане на различното тегло, възрастта и наличието на вредни навици като например тютюнопушенето”.

Учените смятат, че възпалението на кожата води до повишаване на кръвното налягане и предизвиква резистентност към инсулина, която предшества диабета. “Псориазисът е по-скоро системно, а не просто кожно заболяване”, заявяват те.

автор: СЛАВА

Етикети: , , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !