НАЙ-НОВИ
Депутат вместо Киро стана съдружник...
Човекът, който влиза на мястото на подалия оставка Кирил...
Анелия стяга концерт за 25 години на...
Анелия подготвя концерт в зала „Арена 8888“, макар все...
Мърморещ протест срещу шистовия газ
12.12.2011 09:45 | Видян 1687 пъти

Стотици хора в София, Добрич, Варна и Русе протестираха през уикенда срещу намерението на правителството да даде зелена светлина за добив на шистов газ. Според министъра на икономиката Трайчо Трайков това щяло да доведе до 40% спад на цената на синьото гориво, а оттам 30% намаляване на котировките на парното, което искрено разсмя експертите. Пред неговото ведомство се събраха не по-малко от 100 активисти. Те издигнаха забавни лозунги като “Дядо Коледа е с нас, не на шистовия газ”, “Нона Караджова и Трайчо Трайков - на затвор” и “Бойко, ти ни обеща”. Демонстрантите бяха запалили и чаена свещ в отговор на призива на министър Трайков към българите от районите, предвидени за сондажи за шистов газ, да палят свещ проучванията да се окажат успешни.
Участниците в митинга в Добрич пък скандираха „Искаме чиста вода, чиста земя“, „Не превръщайте рая в пустиня“. Те разрушиха символично макет на сонда за добив на газ. В протестна декларация до президента, председателя на парламента и министър-председателя протестиращите настояват публично да бъде огласена работната програма на всяка фирма, с която вече има или предстои да бъде сключен договор за проучване и добив на газ и нефт. Участниците в митинга поискаха Народното събрание да приеме най-късно до края на януари 2012 година закон, с който да бъде забранена технологията „хидравличен удар“ на територията на страната.
Трайков обаче е категоричен, че е възможно добивът да започне още в средата на 2012 г., а неговите приятели от Шеврон днес ще убеждават в това обществеността.
“Мърморещ” протест срещу добива на шистов газ беше планиран и в Русе, което допринесе за добрия тон на народния бунт за опазване на водата и природата на България, които безвъзвратно ще бъдат отровени от шистовия газ.
Икономическият министър коментира пред журналисти, че “ако някога има добив на шистов газ в България, отговорността при евентуална екологична щета ще бъде изцяло за сметка на компанията концесионер”.
„Рисковете от добива не можем да ги преценим просто така, затова искаме да дадем възможност на компанията Шеврон, която проявява интерес към добив на газ по технологията хидравличен удар, да представи своята работна програма за оценка. В света досега има две страни, които са наложили мораториум върху технологията за добив на газ от шисти - Франция и ЮАР“, коментира още Трайков.
Очаква се до 23 декември пред Съдебната палата да се провежда разяснителна кампания за опасностите от технологията за проучване и добив на шистов газ. Ще бъдат организирани прожекции на филми за проблемите, създадени от технологията в другите страни и настоящото положение на проблема в България.
Снимка: БТА


коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !