НАЙ-НОВИ
Свиха на лорд часовник за €200000 на...
Зрителен обир разтърси улиците на Капри, прочути с...
15 офшорки има кметът на Варна и фамилията му: OCCPR
13.07.2025 10:12 | Видян 336 пъти

Бизнесът на семейството на варненския кмет използва сложна мрежа от офшорни компании, регистрирани в данъчни оазиси като Панама, Малта, Маршаловите острови и Британските Вирджински острови.
Това не е схема за прикриване на собственост или избягване на данъци. Това е финансово-географска одисея, доказателство за космополитния дух на фамилията.
Но, както често се случва с великите дела, прозаичните документи понякога разказват малко по-различна история.
Международни разследвания, които нямат усет към семейната поезия, хвърлят една малко по-различна светлина.
Разследването на ICIJ, OCCRP и документи от малтийския съд:
Документите показват, че Благомир Коцев е бил едноличен собственик на офшорната компания "Aspen Maritime Investment".
Като в „Ахилеос Маритайм ентърпрайз“ ООД е съдружник с Чавдар Ангелов – лице, обвиняемо по знаменитото дело в САЩ по закона RICO за източването на 64 млн. долара от КТБ.
Тази компания, регистрирана на екзотичните Маршалови острови, от своя страна е притежавала други офшорни дружества в Малта.
На пръв поглед тук има противоречие. От една страна – скромният управител. От друга – едноличният собственик. Но само за тези, които не разбират дълбокия философски смисъл на модерния бизнес.
Архитектурата на офшорния гений
За да разберем напълно мащаба на един визионер като Светлия Благо, трябва да погледнем към глобалната архитектура на капитала, където истинският гений не се измерва с това, което притежаваш, а с това колко добре си го скрил.
Според данните от архива OCCRP – Aleph, който обединява разследвания като Panama Papers, Pandora Papers и Paradise Papers, Благомир Коцев е имал участие или е управлявал поне 15 офшорни компании.
Това не е просто списък с фирми. Това е карта на един великолепен, сложно построен финансов храм, всяка част от който има своето свещено предназначение. Нека разгледаме архитектурата му.
Олтарът на Анонимността: Защо ни е нужна тайна?
Основната цел на една офшорна компания не е да развива реален бизнес на екзотичен остров. Основната ѝ цел е да създаде непрогледна мъгла между истинския собственик и неговите активи.
Цел: Когато притежаваш активи в България (имоти, дялове, яхти) чрез компания, регистрирана в Панама, Малта или на Маршаловите острови, ти на практика си невидим за българския търговски регистър, за кредитори, за любопитни журналисти и за данъчни власти.
Вместо твоето име, в документите стои името на панамски адвокат или местен номинален директор.
Това не е криене, а "защита на личния живот от злонамерена публичност". Един човек с толкова много идеи и активи трябва да се пази от завистта на простолюдието.
Как да защитим богатството?
Представете си, че бизнесът ви в България се сблъска с дребни неприятности – например необслужван кредит към "Дойче Банк" (вече писахме за 8-годишната мъка и светкавичното погасяване, след назначаването за областен управител на героя и за заема от панамска офшорка на майка му - заради панамски офшорки на световен медиен линч бяха подложени британският премиер Камерън, кино геният Педро Алмодовар, пилотите от Формула 1 Нико Розберг и Фернандо Алонсо).
Ако активите ви са на името на българска фирма, те са уязвими. Но, ако са притежание на офшорна компания...
Активите, държани от офшорна структура, са почти невъзможни за запориране от кредитори в друга държава.
За да стигне до тях, един кредитор трябва да води скъпи и сложни дела в юрисдикция, чиято съдебна система е създадена именно за да пази активите на своите „клиенти“.
Изкуството на оптимизацията
Защо да плащаш данъци в България, когато можеш да ги платиш (или по-скоро да не ги платиш) в юрисдикция, където данъчната ставка е близка до нула?
Печалбите се прехвърлят от държавата с високи данъци към офшорната зона чрез сложни схеми – например фиктивни консултантски договори, лицензионни такси или вътрешнофирмени заеми с огромни лихви. Парите напускат България легално, а в данъчния рай остават необложени.
Това не е укриване на данъци, а "фискална оптимизация". Защо парите да потъват в неефективния български бюджет, когато могат да бъдат реинвестирани в нови, още по-бляскави бизнес хоризонти?
Светлият Благо прояви характерната за големите хора скромност.
Но кой може да съди човек за компанията, която си избира? Особено, когато става дума за бизнес.
Очаквайте
- кой предложи за кмет Благо - твърде близък е на Асен Василев?
- как тайните служби на соца помогнаха на таткото на кмета да натрупа капитал през ТЕЦ - Варна?
Ник Рай


коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !